Filters
Luk

Bremsskive stiv racing TRW Honda CBF 1000 A ABS

Bremseskive TRW MST338RAC Passer til flere modeller – se model/år i oversigten.
Lagerstatus: På lager
SKU: 788.00.14
Producent varenummer: MST338RAC
Forventet leveringstid: 1-5 hverdage
991,00 kr.
Mobilepay Creditcard Apple Pay Google Pay

 


 

  • Hurtig levering med GLS - pakkeshop - firma - hjemme
  • Betal sikkert - vi passer godt på dine oplysninger
  • Del betalingen op med ViaBill - nemt og fleksibelt
  • Find de rigtige dele - brug vores præcise søgemodul
  • Over 20 års erfaring

Bremsskive stiv racing TRW - Optimeret bremsesystem til Honda motorcykler

TRW's stive racing bremsskive er designet til at forbedre bremsesystemets effektivitet og sikkerhed på en række Honda motorcykler fra 2004 til 2024. Denne bremsskive er placeret på forakselen og spiller en afgørende rolle i bremseprocessen ved at skabe friktion mod bremseklodserne, hvilket resulterer i nedbremsning af køretøjet.

Materialevalget til denne bremsskive er nøje udvalgt for at sikre lang holdbarhed og slidstyrke. Bremsskiven er fremstillet af hærdet stål, der giver en ekstrem formstabilitet og en levetid, der kan være op til 30% længere end sammenlignelige reservedele. Den præcise planslibning af skiven, der har en tykkelsesafvigelse på blot 2/100 mm, forhindrer vibrationer og sikrer en optimal tilpasning af bremseklodserne.

For at opretholde bremseydelsen er det vigtigt at kontrollere bremseklodserne regelmæssigt. Ved udskiftning af bremsskiven anbefales det at overveje samtidig udskiftning af bremseklodserne fra TRW-Lucas for at sikre kompatibilitet og optimal ydeevne.

En ny særlig legering er anvendt i produktionen af bremsskiven, som forhindrer overdreven korrosion, hvilket er afgørende for langvarig brug under forskellige vej- og vejrforhold. Derudover muliggør laserteknik en letvægtskonstruktion med fine konturer, hvilket bidrager til den samlede ydeevne og respons af bremsesystemet.

TRW bremsskiven fås i både faste og flydende varianter og er designet med en notched ydre kontur og slidset bremse kant for at forbedre bremseevnen. Det koordinerede design af forreste og bageste aksel sikrer, at bremseydelsen er ensartet og pålidelig.

Tekniske data:
Ydre diameter:   240 mm
Indre diameter:   116 mm
PCD:   136 mm
Antal monteringsbolte:   4
Bolthul diameter:   10.5 mm
Tykkelse:   5 mm
Konstruktion:   Fast
Producent:   TRW

Kompatible motorcykler inkluderer:

  • Honda CBF 500 (2004-2010)
  • Honda CBF 600 N/NA/S/SA (2004-2010)
  • Honda CBF 1000 (2006-2010)
  • Honda CB 600 F/FA (2007-2014)
  • Honda CBR 600 F/FA (2011-2012)
  • Honda CB 500 F/FA/XA (2013-2021)
  • Honda CB 650 FA (2014-2020)
  • Honda CMX 500 A (2017-2020)
  • Honda X-ADV 750 (2017-2022)
  • Honda NSS 750 (2021-2024)

GTIN: 3322938023348 | MPN: 788.00.14 | Brand: MST338RAC

Ved at vælge TRW's bremsskive får du en pålidelig komponent, der er designet til at levere sikker bremseevne og holdbarhed under forskellige kørselsforhold, hvilket gør den til et praktisk valg for både mekanikere og motorcykelejere.

Se den komplette liste af køretøjer, delen passer på, nedenfor:
Technical Data:
Outer Diameter:   240 mm
Inner Diameter:   116 mm
PCD:   136 mm
Number of mounting bolts:   4
Bolt hole diameter:   10.5 mm
Thickness:   5 mm
Offset:   0 mm
Construction:   Fixed
Manufacturer:   TRW

Denne reservedel passer på følgende køretøjer / modeller:

MærkeModelÅrgang
HondaCB 500 F2013
HondaCB 500 F2014
HondaCB 500 F2015
HondaCB 500 FA2013
HondaCB 500 FA2014
HondaCB 500 FA2015
HondaCB 500 FA2016
HondaCB 500 FA2017
HondaCB 500 FA2018
HondaCB 500 FA2019
HondaCB 500 FA2020
HondaCB 500 FA2021
HondaCB 500 X2015
HondaCB 500 XA2013
HondaCB 500 XA2014
HondaCB 500 XA2015
HondaCB 500 XA2016
HondaCB 500 XA2017
HondaCB 500 XA2018
HondaCB 500 XA2019
HondaCB 500 XA2020
HondaCB 500 XA2021
HondaCB 600 F2007
HondaCB 600 F2008
HondaCB 600 F2009
HondaCB 600 F2010
HondaCB 600 F2011
HondaCB 600 F2012
HondaCB 600 F2013
HondaCB 600 F2014
HondaCB 600 F2015
HondaCB 600 FA2007
HondaCB 600 FA2008
HondaCB 600 FA2009
HondaCB 600 FA2010
HondaCB 600 FA2011
HondaCB 600 FA2012
HondaCB 600 FA2013
HondaCB 600 FA2014
HondaCB 600 FA2015
HondaCB 650 F2016
HondaCB 650 FA2014
HondaCB 650 FA2015
HondaCB 650 FA2016
HondaCB 650 FA2017
HondaCB 650 FA2018
HondaCBF 10002006
HondaCBF 10002007
HondaCBF 10002008
HondaCBF 10002009
HondaCBF 10002010
HondaCBF 1000 A2006
HondaCBF 1000 A2007
HondaCBF 1000 A2008
HondaCBF 1000 A2009
HondaCBF 1000 A2010
HondaCBF 1000 A2011
HondaCBF 1000 A2012
HondaCBF 1000 F2010
HondaCBF 1000 F2011
HondaCBF 1000 F2012
HondaCBF 1000 F2013
HondaCBF 1000 F2014
HondaCBF 1000 FA2010
HondaCBF 1000 FA2011
HondaCBF 1000 FA2012
HondaCBF 1000 FA2013
HondaCBF 1000 FA2014
HondaCBF 1000 FA2015
HondaCBF 1000 FA2016
HondaCBF 5002004
HondaCBF 5002005
HondaCBF 5002006
HondaCBF 5002007
HondaCBF 5002008
HondaCBF 500 A2004
HondaCBF 500 A2005
HondaCBF 500 A2006
HondaCBF 500 A2007
HondaCBF 500 A2008
HondaCBF 600 N2004
HondaCBF 600 N2005
HondaCBF 600 N2006
HondaCBF 600 N2007
HondaCBF 600 N2008
HondaCBF 600 N2009
HondaCBF 600 N2010
HondaCBF 600 NA2004
HondaCBF 600 NA2005
HondaCBF 600 NA2006
HondaCBF 600 NA2007
HondaCBF 600 NA2008
HondaCBF 600 NA2009
HondaCBF 600 NA2010
HondaCBF 600 NA2011
HondaCBF 600 NA2012
HondaCBF 600 NA2013
HondaCBF 600 S2004
HondaCBF 600 S2005
HondaCBF 600 S2006
HondaCBF 600 S2007
HondaCBF 600 S2008
HondaCBF 600 S2009
HondaCBF 600 S2010
HondaCBF 600 SA2004
HondaCBF 600 SA2005
HondaCBF 600 SA2006
HondaCBF 600 SA2007
HondaCBF 600 SA2008
HondaCBF 600 SA2009
HondaCBF 600 SA2010
HondaCBF 600 SA2011
HondaCBF 600 SA2012
HondaCBF 600 SA2013
HondaCBR 500 RA2013
HondaCBR 500 RA2014
HondaCBR 500 RA2015
HondaCBR 500 RA2016
HondaCBR 500 RA2017
HondaCBR 500 RA2018
HondaCBR 500 RA2019
HondaCBR 500 RA2020
HondaCBR 500 RA2021
HondaCBR 600 F2011
HondaCBR 600 F2012
HondaCBR 600 F2013
HondaCBR 600 FA2011
HondaCBR 600 FA2012
HondaCBR 600 FA2013
HondaCBR 650 FA2014
HondaCBR 650 FA2015
HondaCBR 650 FA2016
HondaCBR 650 FA2017
HondaCBR 650 FA2018
HondaNSS 7502021
HondaNSS 7502022
HondaNSS 7502023
HondaNSS 7502024
HondaX-ADV 7502017
HondaX-ADV 7502018
HondaX-ADV 7502019
HondaX-ADV 7502020
HondaX-ADV 7502021
HondaX-ADV 7502022
HondaX-ADV 7502023
HondaX-ADV 7502024