Søg
Filters

Gaffeltætningsæt SKF 47X58X10 med støvkappe

Lagerstatus: På lager
SKU: 735.05.03
Forventet leveringstid: 1-5 dage
309,00 kr.

Farve/ grønt

 

sæt indeholder

- 1x radial akseltætning 47 x 58 x 10

- 1x støvhætte 48 x 58,4 x 5,7

 

 

SKF gaffelolietætning

Ved udviklingen af gaffelolietætninger og gaffeltætningsringe lagde SKF særlig vægt på tætningsevnen.
Det betyder, at materialer af højeste kvalitet bevidst blev valgt til SKF's gaffeltætningsringe og SKF's smudsviskere.

 

En stor fordel ved SKF's tætningssæt er, at de har en meget god stick-slip-effekt.
Stick-slip-effekten er meget lav, og SKF garanterer derfor en meget god, følsom reaktion fra motorcykelgaflen og mountainbike-gaflen. Gaffelens respons forbedres med 20%.
Desuden suger gaflen med SKF-sæt mindre luft ind i forgaflen via tætningen, og dermed reduceres gaffelens oppumpning betydeligt.


Farve/ grønt

 

sæt indeholder

- 1x radial akseltætning 47 x 58 x 10

- 1x støvhætte 48 x 58,4 x 5,7

 

 

SKF gaffelolietætning

Ved udviklingen af gaffelolietætninger og gaffeltætningsringe lagde SKF særlig vægt på tætningsevnen.
Det betyder, at materialer af højeste kvalitet bevidst blev valgt til SKF's gaffeltætningsringe og SKF's smudsviskere.

 

En stor fordel ved SKF's tætningssæt er, at de har en meget god stick-slip-effekt.
Stick-slip-effekten er meget lav, og SKF garanterer derfor en meget god, følsom reaktion fra motorcykelgaflen og mountainbike-gaflen. Gaffelens respons forbedres med 20%.
Desuden suger gaflen med SKF-sæt mindre luft ind i forgaflen via tætningen, og dermed reduceres gaffelens oppumpning betydeligt.


Denne MC reservedel passer på følgende motorcykler:

Motorcykel MærkeMotorcykel ModelMotorcykel Årgang
BuellCR 1125 i.e.2009
BuellCR 1125 i.e.2010
BuellR 1125 i.e.2008
BuellR 1125 i.e.2009
BuellR 1125 i.e.2010
BuellXB12X 1200 i.e.2010
KawasakiKX 250 F 4T2006
KawasakiKX 250 F 4T2007
KawasakiKX 250 F 4T2008
KawasakiKX 250 F 4T2009
KawasakiKX 250 F 4T2010
KawasakiKX 250 F 4T2011
KawasakiKX 250 F 4T2012
SuzukiDR-Z 400 SM2005
SuzukiDR-Z 400 SM2006
SuzukiDR-Z 400 SM2007
SuzukiDR-Z 400 SM2008
SuzukiDR-Z 400 SMU2005
SuzukiDR-Z 400 SMU2006
SuzukiDR-Z 400 SMU2007
SuzukiRM 1252005
SuzukiRM 1252006
SuzukiRM 1252007
SuzukiRM 1252008
SuzukiRM 1252009
SuzukiRM 1252010
SuzukiRM 1252011
SuzukiRM 1252012
SuzukiRM 2502005
SuzukiRM 2502006
SuzukiRM 2502007
SuzukiRM 2502008
SuzukiRM 2502009
SuzukiRM 2502010
SuzukiRM 2502011
SuzukiRM 2502012
SuzukiRMX 450 Z2010
SuzukiRMX 450 Z2011
SuzukiRMX 450 Z2012
SuzukiRMX 450 Z2013
SuzukiRMX 450 Z2014
SuzukiRMX 450 Z2015
SuzukiRMX 450 Z2016
SuzukiRMX 450 Z2017
SuzukiRM-Z 2502007
SuzukiRM-Z 2502008
SuzukiRM-Z 2502009
SuzukiRM-Z 2502010
SuzukiRM-Z 2502011
SuzukiRM-Z 2502012
SuzukiRM-Z 4502005
SuzukiRM-Z 4502006
SuzukiRM-Z 4502007
SuzukiRM-Z 4502008
SuzukiRM-Z 4502009
SuzukiRM-Z 4502010
SuzukiRM-Z 4502011
SuzukiRM-Z 4502012
TriumphThunderbird 17002011
TriumphThunderbird 17002012
TriumphThunderbird 17002013
TriumphThunderbird 17002014
TriumphThunderbird 17002015
TriumphThunderbird 17002016
TriumphThunderbird 17002017
TriumphThunderbird 17002018
TriumphThunderbird 1700 LT2014
TriumphThunderbird 1700 LT2015
TriumphThunderbird 1700 LT2016
TriumphThunderbird 1700 LT2017
TriumphThunderbird 1700 LT2018