Søg
Filters

Olietætningssæt gaffel SKF 48X57,9X9 med støvhætte

Lagerstatus: På lager
SKU: 735.04.66
Forventet leveringstid: 1-5 dage
332,00 kr.

Dual Compound

Set indeholder

- 1x radial akseltætning 48 x 57,9 x 9

- 1x støvhætte 48 x 58,4 x 4,9

 

SKF gaffelolietætning

Ved udviklingen af gaffelolietætningerne og gaffeltætningsringene lagde SKF særlig vægt på tætningsevnen.
Det betyder, at materialer af højeste kvalitet bevidst blev valgt til SKF's gaffeltætningsringe og SKF's smudsviskere.

 

En stor fordel ved SKF's tætningssæt er, at de har en meget god stick-slip-effekt.
Stick-slip-effekten er meget lav, og SKF garanterer derfor en meget god, følsom reaktion fra motorcykelgaflen og mountainbike-gaflen. Gaffelens respons forbedres med 20%.
Desuden suger gaflen med SKF-sæt mindre luft ind i forgaflen via tætningen, og dermed reduceres gaffelens oppumpning betydeligt.


Technical Data:
Oil seal: inner diameter:   48 mm
Oil seal: outer diameter:   57.9 mm
Oil seal: height at outer diameter:   9 mm
Oil seal: total height:   9 mm
Dust Cap: inner diamter:   48 mm
Dust Caps: outer diameter:   58.4 mm
Dust Cap: height at outer diameter:   4.9 mm
Manufacturer:   SKF

Dual Compound

Set indeholder

- 1x radial akseltætning 48 x 57,9 x 9

- 1x støvhætte 48 x 58,4 x 4,9

 

SKF gaffelolietætning

Ved udviklingen af gaffelolietætningerne og gaffeltætningsringene lagde SKF særlig vægt på tætningsevnen.
Det betyder, at materialer af højeste kvalitet bevidst blev valgt til SKF's gaffeltætningsringe og SKF's smudsviskere.

 

En stor fordel ved SKF's tætningssæt er, at de har en meget god stick-slip-effekt.
Stick-slip-effekten er meget lav, og SKF garanterer derfor en meget god, følsom reaktion fra motorcykelgaflen og mountainbike-gaflen. Gaffelens respons forbedres med 20%.
Desuden suger gaflen med SKF-sæt mindre luft ind i forgaflen via tætningen, og dermed reduceres gaffelens oppumpning betydeligt.


Technical Data:
Oil seal: inner diameter:   48 mm
Oil seal: outer diameter:   57.9 mm
Oil seal: height at outer diameter:   9 mm
Oil seal: total height:   9 mm
Dust Cap: inner diamter:   48 mm
Dust Caps: outer diameter:   58.4 mm
Dust Cap: height at outer diameter:   4.9 mm
Manufacturer:   SKF

Denne MC reservedel passer på følgende motorcykler:

Motorcykel MærkeMotorcykel ModelMotorcykel Årgang
BetaRR 250 2T2013
BetaRR 250 2T2014
BetaRR 250 2T2015
BetaRR 250 2T2016
BetaRR 250 2T2017
BetaRR 250 2T2018
BetaRR 300 2T2013
BetaRR 300 2T2014
BetaRR 300 2T2015
BetaRR 300 2T2016
BetaRR 300 2T2017
BetaRR 300 2T2018
BetaRR 350 4T2012
BetaRR 350 4T2013
BetaRR 350 4T2014
BetaRR 350 EFI2015
BetaRR 350 EFI2016
BetaRR 350 EFI2017
BetaRR 350 EFI2018
BetaRR 3902015
BetaRR 3902016
BetaRR 3902017
BetaRR 3902018
BetaRR 4002012
BetaRR 4002013
BetaRR 4002014
BetaRR 4302015
BetaRR 4302016
BetaRR 4302017
BetaRR 4302018
BetaRR 4802015
BetaRR 4802016
BetaRR 4802017
BetaRR 4802018
BetaRR 4982012
BetaRR 4982013
BetaRR 4982014
DucatiMultistrada 12002016
DucatiMultistrada 12002017
DucatiMultistrada 12002018
DucatiMultistrada 12602019
DucatiMultistrada 12602020
DucatiMultistrada 12602021
DucatiMultistrada 950 S2019
DucatiMultistrada 950 S2020
DucatiMultistrada 950 S SW2019
DucatiMultistrada 950 S SW2020
DucatiMultistrada 950 S SW2021
DucatiMultistrada 950 V2 S2021
DucatiMultistrada 950 V2 S2022
HusqvarnaNuda 9002012
HusqvarnaNuda 9002013
HusqvarnaNuda 9002014
HusqvarnaNuda 9002015
HusqvarnaNuda 900 R2012
HusqvarnaNuda 900 R2013
HusqvarnaNuda 900 R2014
HusqvarnaNuda 900 R2015